Ayazma Manastırı

Kutsal su anlamında olan ve Yunanca’nın hagiasme kelimesinden türeyen Ayazma, Ülkemizin de bir çok doğal kaynak suyunun bulunduğu yerlere verilen ismiyle bilinmektedir. Bozcaada’daki ayazma da adanın güneyinde yer almaktadır. Ayazma Plajının da bulunduğu adanın güneyine inerken çift oluklu tarih dokulu bir ayazma çeşmesi, 8 adet ulu çınar ağaçları, küçük bir manastır, 2 tane tek katlı yapı ile küçücük de bir şapel yani dua ve ibadet alanı bulunmaktadır.

Adanın güneyinde bulunan Ayazma Manastırına giderken, yol üzerinde bulunan ulu çınar ağaçlarının da eşliğinde doğa harikası bir manzaraya sahip olan Ayazma, piknik yapmak isteyenler için muhteşem bir mesire alanıdır. Bu koca çınar ağaçlarının gölgeliği yanında su nağmesiyle sürekli akmakta olan Ayazma Çeşmesi ile piknik yapanlara adeta dünyada cennetin tadını yaşatmaktadır. Bir efsaneye göre Ayazmadaki bu çift oluklu tarihi çeşmeden bir kez su içen kişinin adalı olacağına ve bu kişinin adadan ayrılmayacağına inanılmaktadır. Bu inanç ve kültürü dokusunda barındıran Ayazma Manastırı nam-ı diğer Paraskevi Manastırı Rum Ortodoks Cemaatinin manastırı olup, yalnızca özel günlerde ibadete açılmaktadır. Manastırın adını taşıdığı ve Ortodoks inancında da önemli bir yere sahip olan Aya Paraskevi  Milattan Sonra 138-161 yılları arasında yaşadığına inanılan bir azizedir.

Ayazma Manastırı’nda bilhassa gün batımı zamanında denize karşı manzarayı karşınıza alıp, büyük çınar ağacına da yaslanıp oturmanın keyfinin tarifi olamaz. İşte bu büyülü ortam, adalılar tarafından düğün ve benzeri özel kutlamalarda tercih edilmekte olup, aynı zamanda bir restoran sahibinin de işletmesindeki bahçesinde yalnızca özel zamanlarda masalar kurularak yemekler servis edilmektedir.

Ortodoks inancında önemli bir yere sahip olan ve Rumların Aya Paraskevi günü olarak bilinen Temmuz ayının 26’sında Ayazma Manastırı ibadete açılır. Kalabalık halinde herkes Ayazma Panayırı adı altında bir araya gelerek eğlenmektedirler. Aynı zamanda manastırda dilek mağarası da bulunmaktadır. Ziyaret edenler mumlar yakıp, adaklar adamakta ve taş, çalı çırpı ile dileklerini semboller halindeki şekillerle dilemektedirler. Mesela mağaranın içine dilek dileyenlerin üst üste taş dizmesi hayal ettikleri evleri ve arabaları simgelemektedir.

Ayazma Manastırı dedik ama sakın ola aklınıza inzivaya çekilen din görevlilerinin bulunduğu yerler gelmesin. Rumların yerleşim yerlerinden uzakta kurdukları küçük kiliselere manastır dediklerini belirtelim hemen. Rivayetlere göre Bozcaada’da 36 kadar manastır varmış bir zamanlar. Günümüze kadar yalnızca 2 tanesi ayakta kalabilmiş tarihe tanıklık ederek. Günümüze kadar tarihi dokusunu bozmadan gelen manastırın bahçesine kafe de açılmış olup, bu muhteşem atmosferi ve tarihi solurken, ister çayınızı, ister kahve veya şarabınızı yudumlarken adanın tarihinde yudum yudum yolculuk yapabilirsiniz.