Ada kültürü, yıllarca süre gelen emeğin, savaşların, acıların, sevinçlerin, üzüntülerin, mutlulukların tüm olayların birikimidir. Öyle güzel bir kültür sentezlemesidir ki ada kültürü hiç birini bir yere ait bir olgu olarak değerlendiremezsiniz. Ünkü bu toprakların  üzerinden o kadar çok medeniyet geçti ki kaç yaşam kaç hayat izi oluşturdu bu kültürü, bunu ancak bu sokaklarda gezerken anlayabilirisiniz.

Bağcılık: Şarap yapımı  3000 yıllık birikimin ürünüdür. M.Ö 5.yy.da basılan ve Bozcaada sikkelerinde yer alan üzüm salkımları hem Homeros’un İlyada’sında hem de Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde geçer. Yani o kadar köklü bir ada kültürü olduğunu bu şekilde kanıtlamaktadır. Bozcaada kültürünün başında adaya has dört üzüm çeşidi vardır.  Kırmızı olan Kuntra ve Karalahna, beyaz şarap olarak Çavuş ve Vasilaki adında genelde sofralık olarak kullanılan bu şaraplar Bozcaada’nın en özel lezzetlerindendir.  Toplam 13 tane şarap imalathanesi bulunan Tenedos’ta 6 tane şarap üretici vardır. Yunatçılar 1925 yılında, Ataol 1927 yılında, Talay 1948 yılında, Corvus 2002 yılında, Gülerada 2008 yılında, Amadeus 2010 yılında açılmıştır.  

Balıkçılık: Bozcaada’nın geçim kaynağı bağcılık ve balıkçılıktır. Coğrafi konum itibariyle mükemmel bir sahada olan ada hem Karadeniz hem Marmara hem de Ege balıklarının göçebe alanlarında olduğu için birçok çeşidiyle karşılaşabilirsiniz. Bunlar:  Sinarit, mercan, karagöz, uskumru, sardalya, çupra, levrek, kupa, sarpa adaya has balıklardır. Bunların dışında temiz denizlerde yaşayan kalamar ve ahtapot ise bu ada sularında çokça bulunmaktadır.  Ada kalamarı burada lezzet açısından oldukça değerlidir.

Bozcaada Mutfağı: Bozcaada kültüründe mutfaktaki lezzetler 500 yıldır beraber yaşayan Rum halkı ve Türk halkının yemek kültürlerinden sentezlenerek ortaya konmuştur. Adanın mutfak kültürü o kadar çok zengindir ki istediğiniz her türlü deniz ürününden mantısına kadar her şeyi bulmak mümkün. Zeytinyağı ile yapılan yemekler tabi ki her zaman ada kültürünü oluşturur.

Isırgan, cibes, radika, turp otu, kazayağı, şevketi bostan gibi adadan toplanan çeşitli otların bazı mezeleri yapılmaktadır. Ve bunlar aynı zamanda zeytinyağlı yemek olarak ta yapılmaktadır.  Salata veya börek içi malzemesi için de kullanılabilir. Ada kuzularının eti ve oğlak eti ada sofralarında en çok karşılaştığınız kendine has yemeklerdir. Ada tavşanından yapılan ada yahnisi, denizkestanesi yanında beyaz şarap ki üzerine limon ve sirke eklemek olmazsa olmaz bir lezzet yaratacaktır sizlere. Kokoreç, kömürde ahtapot ızgara, kalamar dolma, Çiğ dolma, Sardalya balığı dolması diğer yemek çeşitleridir.