Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış Bozcaada’nın, şahitliğini onurla taşıyan eserlerin, yaşayan tarihe olan tanıklıklarını bir araya getiren; araştırmacı, kolesiyoner Hakan Gürüney tarafından bireysel girişimlerle oluşturulan ve Bozcaada sevgisiyle, kişisel bir çabayla ve alışılmışın çok dışında meydana getirilen Bozcaada Müzesi, 2005 yılında ziyarete açılmış olup, yaşayan tarihe tanıklık etmeye devam etmiştir. Gürüney, bu şirin adanın aşığı olan biri olarak, adanın zengin ve son derece ilginç tarihini öğrendikten sonra adaya ait kültür varlıklarını toplamaya kendini adamış ve bu sayede kendisinin de belirttiği gibi, Bozcaada’nın tarihi belleğini oluşturmaya baş koymuştur.

Bozcaada Müzesi, adanın merkezine 2 kilometre mesafede olup, Ayazma yolu üzerinde Palamar mevkiindedir. Bu yerde tıpkı bir bağ evi şeklinde olan müze görünüşü ile de adanın tarihi dokusuyla bütünleştiğini ilk bakışta ele vermektedir. Bozcaada’nın eskilere dayanan tarihine ışık tutacak her objenin, evrakların da sergilendiği bu müze, ada ile bütünleşen şarapçılığın da tarihiyle alakalı objeler, haritalar, gravürler, deniz kabuğu koleksiyonları ve kartpostallarla adaya ilişkin her türlü yayın da serginin bir bölümünde yer almaktadır. Bu müze adayı ziyaret edenlerin tarihini daha yakından tanımak isteyenler için eşsiz bir fırsattır. Eğer Bozcaada’ya gelip de bu gelişinizi daha da anlamlı kılmak isterseniz, muhakkak adaya gelir gelmez ilk iş olarak Bozcaada Müzesini ziyaret etmelisiniz. Bunun önemini ancak müzeyi ziyaret ettiğinizde fark edebilirsiniz.

Adanın Yaşayan Tarihi “Bozcaada Müzesi

bozcaada kültür müzesi

Bozcaada Müzesi

Bozcaada Müzesini ziyaret ettiğinizde anlayacaksınız ki, beyhude müzeyi ziyaret edin demiyoruz. Çünkü o bilindik soğuk görünümlü müzelerden farklıdır bu müze. En başta eserlerin sunumu, eserler hakkındaki açıklamalar ilgi çekici ve müzeyi de gezmesi hayli zevklidir. Ayrıca hayatınızda belki ilk kez geldiğiniz veya geleceğiniz bu yeri asla unutamayacaksınız. Çünkü müze koleksiyonu sürekli genişlemekte ve değişmektedir. Hali hazırda müzede; Eski Bozcaada Fotoğrafları, Osmanlı döneminden kalan objeler ve evraklar, Çanakkale Savaşı’nda ada üs olarak kullanıldığında yabancı ülkelerin bıraktığı malzemeler ve belgeler ile Bozcaada’lı Türk ve Rum evlerinde, işyerlerinde kullandıkları eşyalar ve hikayeler bulunmaktadır.

Bozcaada Müzesinde bulunan mağazadan da hatıra maksadıyla, antik döneme ait replika Tenedos sikkeleriyle yapılmış küpelerden, yüzük ve kolyelerden alabilir, kartpostal, katalog hatta kitap dahi alabileceğiniz gibi, seramik kupalardan da alarak adaya ait hatıra olarak saklayacağınız bir objeyle bu muhteşem adadan dönebilirsiniz.

Müzeyi adadaki Rum mahallesinde bulunan tarihi binasında, 23 Nisan ve 30 Ekim tarihleri arasında sabah 10:00 ile akşam 20:00 saatleri arasında, yetişkinler için 5 TL, öğretmen ve öğrenciler için de 3 TL ödeyerek gezebilirsiniz.