Şarabı ve yemek kültürü ile Bozcaada bir cennet köşesi adeta. O kadar güzel bir bölgenin son zamanlarda her mevsim rağbet görmesi alışık olmadığımız bir durum olsa da son zamanlarda en güzel alışkanlıklardan biri diyebiliriz. Önceleri sadece yaz mevsiminde turistlerin ilgisini çeken bu yerin iklimi sizleri bambaşka bir alana sürükleyecek. Günübirlik gidip geldiğinizde adanın en güzel şeylerini keşfetmeden burayı terk etmiş oluyorsunuz ki bu da pek sizin açınızdan doyum sağlanmış gibi bir tablo çizmiyor. Bozcaada ‘da Gökçeada da olduğu gibi geniş bir görüşecek alan yok. Lakin adanın kültürünü sindirmek o ritmi hissetmek biraz zamanınızı alıyor. Ne kadar çok uzun süre ada iklimini yaşarsanız bu tatil sizin için o kadar çok anlamlı olacaktır.

Yaz mevsiminde Bozcaada: Yunan mitolojisinde ki adı ile Tenedos’ta denize Mayıs sonundan Ekim ortasına kadar geniş bir süre zarfında girilebiliyor. Deniz tatili için bu mevsimi seçen hem serin hem de harika bir yaz tatili geçirmek isteyenlerin tercihi oluyor. Temmuz ve ağustos aylarını tercih eden tatilciler bol rüzgarlı ve nemsiz havası gibi olan iklim şartlarında bunaltıcı bir tatil geçirmemiş oluyorlar. Bayram tatili be okul kapanış dönemleri bu adanın en pahalı olduğu zamanlardır.
Sonbahar mevsiminde Bozcaada: Adanın en güzel ve en huzurlu olduğu mevsimdir. Sonbahar da hala sıcak olan ve güneşin etkisini vücudunuzda hissetmediğiniz tatlı bir havayla ve iklimle kendinizi vurduğunuz koylara bayılacaksınız… Koylar, tüm konaklama mekânları, restoranlar o kalabalıktan arınıyor ve sessiz kimliğine bürünüyor. Her yer her şey sizin… Bozcaada da bu dönemde bağbozumu devam ederken şarap yapımına gözlerinizle şahit olabilir ve fabrikasında bu eşsiz lezzet nasıl üretiliyor en yakın gözlemcisi olabilirsiniz. Adada uzun yürüyüşler, bisiklet turları, bağlarda kalan üzümleri tüketmek için ayrıca olgunlaşmış böğürtlen ve incirleri tatmak ve bunların size verdiği hazzı yaşamak için en doğal ve ideal zamanlardan biridir sonbahar.
Bozcaada da dört mevsim gibi bir hayaliniz varsa bu dönemde sadece manzaralar için burayı tercih edebilirsiniz. Kış mevsiminde pek bu adada hayat olmuyor. Ama sandığınız aksine kasvetli bir havanın dışında ulaşım sıkıntısı ve diğer mekânların iş görmemesi sebebiyle bu ruh haline bürünüyor ada.
Bozcaada da dört mevsim denilince bahar ayları harika bir zamanlamadır diyebiliriz. Dört mevsim ayrı ayrı manzaralara gebe kalan ada da mangal, piknik, deniz keyfi derken vaktin nasıl geçtiğinden habersiz oluyorsunuz buralarda. Hele ki 23 Nisan çocuk bayramıyla birlikte oteller restoranlar onarım, bakım hazırlıklarıyla uğraşıyor ve bu tarihte her yer canlanıveriyor. Anlayacağınız bu ada da yaşam var lakin sizler burayı gidip keşfetmeli ve fazlaca zaman geçirmelisiniz.