Bozcaadam.netBozcaadam.net

Bunu kabul ederek Bozcaadam.net'in size sunmuş olduğu kullanım şartlarını kabul etmiş sayılırsınız.

Zaten üyemisiniz ?

Bozcaadam.netBozcaadam.net

Hesabınız yokmu ?

Kültür & Sanat Bozcaada’da Kültür ve Sanat

Berrak denizi, tertemiz plajları ve diğer iyi korunmuş tabii güzellikleriyle ön plana çıkan Bozcaada’da, ada kültürüne ve sanata meraklı olanlar için de görülmeye değecek şeyler var.

Bozcaada Bağ Bozumu Festivali

Adanın kültür – sanat yönünden en renklendiği zamanlardan biri Bozcaada Bağbozumu Festivali’dir. Bağcılık ve şarap kültürü Bozcaada’da ekonomik bir faaliyet olma özelliğinden çok daha fazlasını taşır; yaşam biçimi halini alır. Öyle ki; yılın on iki ayı boyunca bağcılık faaliyetleri durmaksızın devam eder. Hal böyleyken bir yıl boyunca verilen emeğinin karşılığının alındığı bağbozumunda bir şenlik düzenlenir. Her yıl eylül ayının ilk haftasında düzenlenen bu şenliğe turistler de çok sayıda katılım gösterir. Yerel halkla birlikte bağlara girip hasat yaparlar. Akşam olduğundaysa herkesin hoşça zaman geçirebilmesi için kale içinde üç gün boyunca devam eden etkinlikler düzenlenir. Konserler, sergiler, söyleşiler, paneller… adanın dışarı açılan kapısıdır ve ada hayatını canlandırır. Bağbozumu Festivali’ni kaçırdıysanız, festivalin dışındaki dönemlerde de yapılan işlere katılabilirsiniz. Bunun yanı sıra, şarap yapımını gözlemleyebileceğiniz, tadım yapabileceğiniz turlar da düzenlenmektedir.

Yüzyıllar Boyu Süren Gelenekler

Bağcılık ve şarapçılığın adanın tarihi kadar eski olduğu söylenir. Ada tarihiyle ilgili biraz daha fazla şey öğrenmek isterseniz, sizi Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi’mize davet edelim. Burada M. Hakan Gürüney’in bir koleksiyonunu bulabilirsiniz. Gürüney, bir Bozcaada sevdalısıdır. Kendisine Bozcaada Kaymakamlığı tarafından tahsis edilen 130 yıllık tarihi binada 5000’den fazla parçayı sergiler. Bu koleksiyonda arkeolojik eserlerden Çanakkale Savaşı’ndan kalma kartpostallara; Bozcaada hakkında yazılmış dokümanlardan fosillere kadar adanın geçmişine dair aklınıza gelebilecek pek çok şeyi bulabilirsiniz. Kaynak olarak kullanılabilecek kadar kıymetli kataloglar ve kartpostallar satın alabilirsiniz. Bu koleksiyondaki parçaların bize anlatacak çok şeyi olabilir.

Ayazma Panayırı

Bağbozumu Festivali kadar coşkuyla geçen bir diğer şenlik ise Ayazma Panayırı’dır. Azize Paraskevi’yi anmak için 25 – 26 – 27 Temmuz tarihlerinde Rum Ortodoks Cemaati tarafından düzenlenen panayıra ada içinden ve dışından çok sayıda insan katılır. Şenlik çok keyifli geçer ve herkese açıktır. Danslar edilir, yemekler yenir, şaraplar neşeye eşlik eder. Ayrıca, 25 Temmuz’da adaya akın eden Yunan misafirlerle bir gece de düzenlenir: Dostluk Gecesi. Ayazma Panayırı vesilesiyle vuku bulan bu gecede Türk ve Yunan dostluğunu pekiştirmek amacıyla Türk ve Yunan sanatçılar, halk oyunu ekipleri Bozcaada Kalesi içinde sahne alırlar. İki kıyının insanları keyifle bir araya gelirler.

Bozcaada; sokaklarıyla, “Yeni Kale”siyle, Namazgah Çesmesi’yle, Meryem Ana Kilisesi’yle, Aya Paraskevi Ayazması’yla bize yaşadıklarını anlatıyor; ada tarihi boyunca ağırladığı Roma, Venedik, Bizans, Osmanlı gibi büyük imparatorlukların bıraktığı hatıraları taşıyor. Farklı kültürler, farklı izler bırakmış adada. En göze çarpanı Bozcaada Kalesi olsa gerek. Kalenin kimin döneminde yapıldığı bilinmiyor, oldukça eski; ama hala misafirlerini heybetli duruşuyla ağırlıyor. Ziyaret etmek isterseniz, iç bölümünde tarihi ve etnografik eserlerin sergilendiği bir bölüm de bulunmakta.

Ozanın Günü ve İlyada Okumaları

Yaz aylarında düzenlenen hoş bir etkinlikten daha söz etmek istiyorum: Ozanın Günü ve İlyada Okumaları. Temmuz ayının ilk hafta sonu düzenlenen etkinliğe o yıl davet edilen bir ozan tarafından 2 gün boyunca önderlik yapılır. Homeros’un anısına düzenlenen etkinlikte ozanın şiirlerini kendi ağzından dinleyebilirsiniz. İlyada’yı ve Homeros’un diğer eserlerinin yabancı dillerdeki okunuşlarına tanıklık edebilirsiniz.

Adada sanat galerileri de bulunmaktadır. Buralardaki etkinlikleri takip edebilir, galerileri ziyaret edebilirsiniz.